webrank
08 بهمن 1401 - 15:03

وقتی یاشین یقه پله را در هتل گرفت!

بهترین دروازه‌بان تاریخ فوتبال جهان زمانی دور در هتل یقه پله فقید را گرفت و نکته جالبی را به او گفت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جام جهانی فوتبال 1958 به چند دلیل، خاص بود. در وهله نخست این اولین جام جهانی برای تیم ملی اتحاد جماهیر شوروی سابق بود. پیش از آن  تیم ملی فوتبال اتحاد جماهیر شوروی به دلیل ترس از شکست  از سوی مقامات این کشور اجازه حضور در مسابقات بزرگ بین‌المللی را نداشت. امکان چنین رقابتی تنها پس از موفقیت تیم گاوریل کاچالین در المپیک 1956 فراهم شد.

دوم اینکه این اولین جام جهانی فوتبال برای پله 17 ساله بود که تنها 10 ماه پس از شروع فوتبال حرفه‌ای خود به تیم ملی برزیل دعوت شد. نخستین بازی بازیکن برزیلی در جام جهانی درست برابر تیم ملی اتحاد جماهیر شوروی اتفاق افتاد، هر چند گلی به نام پله ثبت نشد اما برزیل همچنان قدرتمندتر از حریفش بود. آلتافینی دو گل زد، سانتوس یک گل دیگر به ثمر رساند و لو یاشین مجبور شد سه بار توپ را از دروازه خود خارج کند. با وجود اینکه سایر بازیکنان تیم ملی برزیل خوب بودند اما دروازه‌بان افسانه ای شوروی به پله توجه کرد. چیزی که همسر یاشین فقید نیز به آن اشاره کرده بود.

همسر لو یاشین در توصیف پیش‌بینی آینده پله توسط این دروازه‌بان فقید می‌گوید: تیم ملی برزیل همراه با تیم شوروی در یک هتل زندگی اقامت داشتند. من به آن هتل رفتم و تنها راه ورودی آن برای من از در پشتی بود. یاشین با من دیدار کرد. از پله‌های اضطراری به طبقه بالا رفتیم، جایی که همه بچه‌ها سیگار می‌کشیدند! آنجا چه خبر بود! از سمت پایین پله‌ها بنا به دلایلی یک پسر حدود 17 ساله در حال دویدن بود. او همان پله بود. در همان لحظه یاشین یقه پله را گرفت و او را متوقف کرد. سپس به من گفت: با ستاره آینده فوتبال آشنا شوید. پله باز هم دوید. این همه چیزی است که آشنایی‌مان به یاد دارم.

ادسون آرانتس دو ناسیمیونتو | پله ,

به گفته پله؛ بعدتر آنها دوستان واقعی شدند و همیشه از دیدن یکدیگر خوشحال بودند. در سال 2003  پله راهی مسکو شد و از بنای یادبود ساخته شده به افتخار لو یاشین که در سال 1990 درگذشت، بازدید کرد. پله همچنین دیدار صمیمانه‌ای با همسر این دروازه‌بان فقید داشت. متأسفانه سال 2022 همسر لو یاشین و پله از دنیا رفتند. ابتدا در 10 می والنتینا تیموفیونا درگذشت و همسر پله بزرگ در 29 دسامبر دنیا را ترک کرد.

 پس از آن دیدار غیرمنتظره، یاشین و پله بارها در زمین فوتبال و فراتر از آن با هم ملاقات کردند. این برزیلی حتی سال‌ها بعد به نیکی در مورد بازیکن فقید فوتبال شوروی صحبت می‌کرد. یک بار او گفت: "اکنون وقتی در مورد بهترین بازیکن صحبت می‌شود، مردم بیشتر در مورد مهاجمان صحبت می‌کنند. در مورد کسانی که گل می‌زنند اما زمانی که بازی کردم، لو یاشین را تحسین کردم همه او را می شناسند"

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1002686