webrank
04 بهمن 1401 - 14:12

دیدار و گفتگوی امیرعبداللهیان و وزیر خارجه پاکستان

وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز در حاشیه اجلاس اکو در تاشکند با همتای پاکستانی خود دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان که به ازبکستان سفر کرده است، با "بلاول بوتو زرداری"، همتای پاکستانی خود دیدار و گفتگو کرد.

امیر عبداللهیان ضمن ابراز تاسف و همدردی مجدد به خاطر وقوع سیل اخیر در پاکستان تاکید نمود جمهوری اسلامی ایران همواره در شرایط دشوار خود را متعهد به حمایت و کمک به ملت برادر پاکستان می‌داند.

وی با اشاره به پیشرفت‌های حاصله در تکمیل و اجرای توافقات دو کشور از جمله در زمینه‌های برق و گاز، ابراز امیدواری کرد مذاکرات توافق نامه تجارت آزاد میان دو کشور هر چه زودتر به امضا برسد و مبادلات تجاری افزایش یابد. در این رابطه نقش بازارچه های مرزی در ارتقاء سطح تجارت، امنیت پایدار و همچنین بهبود معیشت ساکنان مناطق مرزی دو کشور مفید ارزیابی گردید.

وزیر امور خارجه کشورمان سازمان اکو را بستر مناسبی برای گسترش همکاری‌های منطقه‌ای توصیف کرد و خواستار تقویت این همکاری‌ها به ویژه در حوزه ترانزیت از جمله قطار باری اکو و مسیر جاده‌ای تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی مربوطه شد.

در این دیدار وزیر امور خارجه پاکستان ضمن اشاره به پیوندهای عمیق دو ملت ایران و پاکستان و با تاکید بر اهمیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی کشورش، همکاری‌های دو کشور را در جهت منافع دو ملت و منطقه جنوب آسیا خواند. وی پیوندهای دو کشور در کنار توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران را مایه مباهات دانست و از روند رو به گسترش روابط دو کشور ابراز خرسندی کرد.

دو وزیر ضمن بررسی تحولات افغانستان، ضرورت تشکیل دولت فراگیر را به عنوان اساسی برای شناسایی حکومت در افغانستان ارزیابی کردند و اهمیت حفظ اجماع موجود در این رابطه در میان کشورهای همسایه افغانستان و سایر بازیگران را یادآور شدند.

وزیر امور خارجه کشورمان بامداد امروز به منظور شرکت در بیست و ششمین اجلاس شورای وزیران سازمان همکاری منطقه ای (اکو) وارد تاشکند پایتخت ازبکستان شد.

انتهای پیام/ 

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 994840